poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Dom czy mieszkanie

Pierwszy post na moim blogu i jednocześnie decydujące pytanie – czy warto w ogóle posiadać dom, czy może jednak lepiej kupić mieszkanie? Jest to oczywiście bardzo szerokie zagadnienie, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Niemniej jednak przedstawiamy kilka najistotniejszych aspektów, dotyczących porównania pomiędzy domem jednorodzinnym a mieszkaniem w bloku.
Niniejszy blog poświęcony jest budowie domu jednorodzinnego, jednak w tym wpisie pytamy, czy w ogóle warto posiadać dom, pomijając to, czy zostanie on przez nas samodzielnie wybudowany czy zakupiony np. od developera lub na rynku wtórnym. Po prostu porównujemy dwie nieruchomości – dom i mieszkanie.

Koszty eksploatacji nieruchomości


Tutaj zdecydowanie bardziej opłacalne jest mieszkanie. Wynika to przede wszystkim z tego, iż jest w większości przypadków znacznie mniejsze niż dom jednorodzinny. Pomimo tego, iż średnia utrzymania jednego metra kwadratowego jest niższa w przypadku domu, to łącznie koszty i tak będą wyższe. Posiadając własny dom musimy mieć na uwadze różne koszty dodatkowe, np. odśnieżanie dachu czy chodnika znajdującego się przy posesji (chyba, że zajmiemy się tym samodzielnie).

Lokalizacja i komunikacja


Coś, co dla jednych może być zaletą, dla innych będzie wadą. Tak jest np. w przypadku lokalizacji. Jeśli planujemy wybudować dom w okolicy dużego miasta, będzie on się znajdował przynajmniej około kilkunastu kilometrów od centrum (w przypadku Warszawy minimum 25-30 km). Nawet jeśli na obrzeżach miasta w dobrym punkcie będą dostępne działki budowlane lub domy do sprzedania, to ich cena z pewnością będzie zawrotna. Z kolei kupno mieszkania w dobrej lokalizacji, zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym, nie powinno stanowić większego problemu. Nawet, gdy lokalizacja nie będzie nam do końca odpowiadać, to na pewno będziemy mogli liczyć na komunikację miejską, a budując dom z dala od miasta już niekoniecznie. Na nowo budowanych osiedlach domków jednorodzinnych należy liczyć się także z kiepską jakością dróg dojazdowych do posesji. Nie każdy jednak potrzebujemy mieszkać blisko centrum miasta. Coraz więcej osób prowadzi własne firmy w miejscu zamieszkania lub pracuje zdalnie i mieszkanie na obrzeżach miasta będzie zaletą.

Koszty zakupu


Całkowity koszt zakupu lub budowy domu będzie wyższy niż kupno mieszkania, jednak cena za metr kwadratowy zazwyczaj będzie niższa. Oczywiście najważniejszym aspektem jest tutaj lokalizacja, dlatego trudno o ogólne porównanie, nie znając dokładnego miejsca. Wystarczy samodzielnie przejrzeć oferty mieszkań i domów w popularnych serwisach ogłoszeniowych. Mieszkania na rynku pierwotnym w dobrej lokalizacji mogą kosztować tyle, co domy położone kilkanaście kilometrów do miasta, które będą posiadały oczywiście znacznie większa powierzchnię niż mieszkanie. Im bliższe położenie do miasta, tym cena domu automatycznie będzie rosnąć (ze względu na wyższą cenę gruntu).

Wygoda i komfort


Tutaj zdecydowanym zwycięzcom będzie dom jednorodzinny. Większość osób marzy o własnym domie, kojarzy im się on z dużym komfortem i wygodą. Nie ma się czemu dziwić. Najczęściej jest znacznie większy niż przeciętne mieszkanie, mamy szerokie pole do popisu w zakresie jego aranżacji, za ścianą nie mieszkają sąsiedzi. Dodatkowo dużym walorem jest własna działka. Możemy także korzystać z własnego garażu, posiadając więcej samochód i tak nie będzie problemów z zaparkowaniem ich koło posesji. Jeżeli posiadamy dziecko możemy zorganizować dla niego bezpieczny plac zabaw w ogrodzie. Z kolei w mieście możemy spotkać problemy z parkowaniem, gorszej jakości powietrze i hałas. Nie jest to regułą, ale posiadając dom zazwyczaj unikniemy tych przykrości. Nie wspominając już o uciążliwych sąsiadach.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Copyright © . Dom jednorodzinny - Posty
Theme Template by BTDesigner · Powered by Blogger.